3 Eylül 2014 Çarşamba

Nokia 225 inceleme


Nokia 225 Kullanıcı YorumuNokia 225

       Geçmiş dönemlerin  cep telefonu satış lideri Nokia artık alt ve orta segment cihazlarla kendi müşteri kitlesine hitap etmeye çalışıyor. Nokia 225 modelinin ise en çok uzun bekleme süresi arayışında olanların ilgisini çekebilir diye düşünüyoruz. Türkiye'de temmuz 2014 sonunda satışa sunulmuş olan bu modelin en kayda değer özelliği 36 güne kadar bekleme süresi vadetmesi. Telefonu bir aya yakın süre yedek hattımızı takarak ve oldukça az kullanarak gözlemlediğimizde, bekleme süresinin 10 günü aştığını gördük.
 
       İlk olarak telefonun öngörülen teknik özelliklerinden bahsedelim. Monoblok gövdeye sahip cihaz Nokia Series 30+ platformu kullanarak çalışıyor. 2.8 inç olan LCD ekranının çözünülürlüğü 240x320 piksel. Harici bellek kapasitesi ise 32 GB microSD. Arka yüzünde 2 MP kamerası var ve bataryası 1200 mAh (miliamper/saat). Kablosuz paylaşım için bluetooth 3.0 teknolojisi düşünülmüş. İnternet bağlantısı ise GPRS ve EDGE üzerinden sağlanabiliyor. Telefonun 36 gün olarak öngörülen bekleme süresi aynı zamanda 21 saat konuşma veya 7.5 saat web gezintisi ya da 49 saat müzik dinlemeye karşılık geliyor.
 
       Avrupa ülkelerinde çok ucuz fiyatlara satışa sunulan bu segmentteki telefonlar ülkemizdeki yasal vergilerden maalesef çok fazla etkileniyor ve fiyatı oransız şekilde artmış oluyor. Üretimi tek sim ve çift sim olarak iki farklı şekilde yapılan cihazın çift hatlı modelinin Türkiye'ye gelmemesi ise bu yönde bekleyişte olanların hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Aklımızdayken söyleyelim; Nokia'nın Türkiye'de ulaşılabilir düzgün bir müşteri hizmetleri servisinin olmaması da önemli bir eksiklik.
 
       Cihaz kimi tanıtım sitelerinde akıllı telefon olarak anılmış olsa da, menüsünde hazır olarak gelen Facebook ve Twitter butonları, sözü geçen bu sosyal paylaşım ortamlarında hiç de kullanışlı sayılamaz. Bu butonlara telefonumuzdan deneme amaçlı olarak tıkladığımızda , eğer hizmet aldığımız operatörümüzde bir internet kullanımı paketimiz ya da ücretsiz hakkımız yoksa, hiç aklımızda yokken, pahalı bir ücretlendirmeye tabi olmuş oluyoruz.
 
       Radyo kullanımı gayet hoş olmakla birlikte, kutu içeriğindeki orijinal kulaklık daha iyi olabilirdi diye düşünüyoruz. Otomatik olarak 30 radyo kanalı frekansının ayarlanabildiği radyoda, bu sayı daha yüksek tutulsa mutlaka daha iyi olurdu.
 
       Oyun menüsüne deneme amaçlı olarak tıklamanızı hiç önermiyoruz. Hattınız eğer özel olarak ücretlenen servislere kapalı değilse, bir anda yanılarak bu oyunları paralı olarak satın alabilirsiniz. Ki hatta hattında yeterli bakiye olmayanların ücretlendirmesini ilgili firma takside bağlıyor ve ilk yüklemede kredinizden düşüyor.
 
       Bahsedilen 'özel ücretlenen servisler'e ve 'mobil ödeme'ye -diyelim ki Turkcell- hattımızı her zaman kapatabilir ve kendimizi güvende hissedebiliriz diye bir ara not düşüp, bu konudaki çözümü anlatan linki de yazımıza ekleyelim: http://www.çığ.com/2014/08/2222-ile-turkcellde-guvenlik-ve.html
 
       Nokia 225'in en ciddi sorunu bluetooth bağlantısında. Sonraki versiyon yazılımları çözüm olacak mı bilmiyoruz ama başka telefonlarla eşleşme sorunu yaşamayan Nokia bluetooth kulaklığı telefonumuzla eşleştiremedik ve dolayısıyla sesli görüşme sağlayamadık. Başka telefonlardan rehber bilgilerini aktarmada da bluetooth sorunu var. Kablosuz aktarım vadedilen telefonun bluetooth sorunlu olması kamera çekimlerinin aktarımı açısından da düşündürücü.
 
       Sesli görüşmede ses kalitesi gayet güzel. Geçmişteki Nokia modellerinde her zaman görülen, kasa arkasından ses sızdırma problemi yok. Kutu içeriğinde yer alan kablolu orijinal kulaklığında da ses kalitesi tatminkar olmakla birlikte gürültülü bir ortamda konuşuyorsak, en yüksek ses seviyesi dahi yetersiz kalabiliyor. Cihazda ses seviyesini yükseltme ayarının ortadaki çok yönlü tuş ile yapılarak, ekrandan gözlemlenebildiği bilgisini de vermeden geçmeyelim.
 
       Bu seviyedeki bir telefonda büyükçe ekran arayışı yerine küçük ebat ile birlikte uzun bekleme süresi ve çift sim daha çok arzu edilen özellikler olabilirdi diye düşünüyoruz.
 
       Cihazın en-boy ebatları büyükçe ve ama yeterince ince bir yapıda. Nokia 225 modeli sadece uzun bekleme süresi özelliği için tercih edilebilir ve başkaca beklentilerle satın alınmamalı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder